Domy góralskie — idealne projekty na działkę

Domy góralskie to drewniane rezydencje, które zyskały sympatyków w całej Polsce. Zdecydowanie najlepiej wyglądają w otoczeniu łąk, lasów, jezior, dlatego też traktowane są jako domki letniskowe. Można spędzić w nich budżetowy urlop, odpoczywając nie tylko od zgiełku wielkiego miasta, ale też obecności innych wczasowiczów.

Każdy kocha góry. Klimat, który w nich panuje, jest niepowtarzalny i trudno go uchwycić. Można jednak, decydując się na budowę własnej oazy, wybrać projekt domu góralskiego, który pozwoli Ci mieszkać w przyjaznym mikroklimacie. Dokładnie tak, jak lubisz.

Charakterystyka domków w stylu góralskim

Domy góralskie dzisiaj znajdziesz nie tylko na Podhalu czy Żywiecczyźnie, ale też w całej Polsce. Niekiedy można spotkać je w dużych miastach, ale znacznie lepiej prezentują się na obrzeżach. Tam, gdzie otaczają je lasy, pola i jeziora, w pełni można ukazać ich krasę i styl. Dlatego osiedla domków w góralskim stylu często zlokalizowane są na peryferiach.

Domki z drewna, które inspirowane są klimatem zakopiańskim, charakteryzuje:

  • strzelisty, kopertowy dach kryty gontem lub dachówką,
  • obecność kolumn, werand, balkonów i tarasów z dekoracyjnymi rzeźbionymi elementami,
  • przestronność wnętrz, w których dominuje drewno, a także szkło i kamienie jako elementy wykończeniowe,
  • bryła budynku urozmaicona skosami i uskokami.

Zalety domów z drewna

Drewno jest materiałem od lat wykorzystywanym w budownictwie. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim wysokiej estetyce oraz właściwościom prozdrowotnym. Domy z drewna są ciepłe, zdrowe, przyjazne dla użytkowników. Mikroklimat, jaki panuje we wnętrzach, pozytywnie wpływa na nastrój i samopoczucie. Niewiele dodatków potrzeba, aby ozdobić drewniane ściany czy podłogi. Same w sobie są efektowną dekoracją, którą można podkreślić tkaninami, poduchami, blaskiem bijącym z kominka, elementami ze szkła oraz kamienia. Domy góralskie są stosunkowo szybkie w budowie i lekkie, dzięki czemu nie wymagają tak solidnych fundamentów jak domy murowane – https://www.domywstylu.pl/projekty-domow-w-stylu-goralskim/. Do ich zalet zaliczamy też możliwość budowania całorocznego, bez względu na pogodę, dobrą ochronę cieplną, a także małą grubość ścian.