Czym charakteryzuje się dom nowoczesny?

dom nowoczesny

Nowe budownictwo pozwala na uzyskanie niemałych oszczędności i unikalnego designu. Możliwości jest naprawdę sporo. Do wyboru mam domy parterowe, z poddaszem użytkowym, modułowe, szkieletowe, kanadyjskie, inteligentne. Nie każdy wie, czym tak naprawdę cechuje się taki nowoczesny budynek i co go wyróżnia na tle tradycyjnego domu.

Po czym poznać projekty domów nowoczesnych?

Charakterystyczne dla nowoczesnego budynku jest to, że ma on zwartą i prostą bryłę. Kolejną cechą jest asymetria. Chodzi o to, że rozkład pomieszczeń w domu jest tak zaprojektowana, aby był asymetryczny. W nowoczesnych domach bardzo często sięga się po naturalne materiały budowlane w postaci kamienia, drewna i betonu. Mówiąc o projektach domów nowoczesnych, trzeba wspomnieć o zastosowanych w ich przypadku inteligentnych rozwiązaniach. Wygoda przekłada się na sterowane przy pomocy pilota oświetlenie, które reaguje na komendy głosowe. Do tego dochodzi jeszcze wykorzystanie alternatywnych źródeł energii w postaci instalacji fotowoltaicznych. Poziom utraty ciepła jest monitorowany przez kamerę termowizyjną. Ponadto liczba mostków cieplnych w budynkach nowoczesnych jest ograniczona do minimum. Komfort zapewnia też stała dostawa świeżego powietrza i stabilna temperatura w każdym pomieszczeniu za sprawą zainstalowanej wentylacji mechanicznej.

Co jeszcze wyróżnia dom nowoczesny?

Nowoczesne budynki są ekologiczne, czyli przyjazne dla środowiska. Charakteryzują się dużą ilością przeszkleń, które pozwalają na doświetlenie wnętrz. Wszystko to przekłada się na mniejsze koszty eksploatacyjne. Do wykańczania takich domów sięga się po przeróżne materiały, które podnoszą walory estetyczne – kamień, drewno z egzotycznych gatunków drzew, barwione szkło. Wszystkie materiały są wysokiej jakości i trwałe, przez co budynek staje się funkcjonalny, estetyczny i energooszczędny. Projektuje się go z największą starannością i dbałością o najmniejszy szczegół. Wnętrza są proste i przestronne, a aranżacja minimalistyczna. Charakterystyczna jest otwarta kuchnia łączona z salonem, oddzielona półwyspem oraz łatwa komunikacja ze względu na ograniczoną liczbę korytarzy i wygodne schody.

W skrócie nowoczesny dom to:

• przestrzeń,
• światło,
• kontrasty,
• funkcjonalność,
• wygoda,
• ekologia,
• inteligentne rozwiązania.