dom energooszczędny projekt

Czego spodziewać się po projekcie domu energooszczędnego?

Już w szkole podstawowej dowiadywaliśmy się, że przyrodę należy szanować, dbać o naturalne środowisko, nie zaśmiecać lasów, nie zanieczyszczać powietrza. Dorastając, pogłębialiśmy  wiedzę na ten temat: zasoby naturalnych surowców są ograniczone i drogie, a ich wydobycie rujnuje środowisko przyrodnicze. Słuchamy o dziurze ozonowej, o niedoborach wody pitnej, na własnej kieszeni przekonujemy się, jak droga jest energia (paliwo do samochodu, ogrzewanie mieszkania).

Teraz budujesz – w przyszłości oszczędzasz

Dom energooszczędny – projekt to konieczność. Stawiając dziś budynek mieszkalny, nie możesz myśleć tylko o aktualnych wydatkach na budowę. Jeśli musisz oszczędzać, buduj dom na miarę, tzn. dostosowany do aktualnych potrzeb mieszkaniowych swojej rodziny, buduj dom o prostej bryle i prostym dachu, zrezygnuj z architektonicznych udziwnień. Jednakże budynek powinien być energooszczędny. Owszem, budowa będzie trochę droższa niż budowa domu tradycyjnego, jednak w przyszłości nastąpi zwrot dodatkowo wydanych pieniędzy. Trzeba będzie poczekać kilkanaście a może i więcej lat, by zainwestowane pieniądze się zwróciły w formie niższych rachunków za ogrzewanie.

Dzięki czemu budynek staje się energooszczędny?

Czasem potrzeba niewiele, by budynek spełniał wymogi energooszczędności. W domu energooszczędnym – projekt tak to przewiduje – powinna się znaleźć pompa ciepła, która wykorzystuje do ogrzewania wody użytkowej i pomieszczeń naturalną energię, pozyskiwaną z ziemi, wody albo powietrza. Kupno i instalacja takiej pompy to najdroższe przedsięwzięcie podczas budowy domu.

Jednakże nie jest to obowiązkowy warunek, by mówić o domu energooszczędnym.  Podobnie jest z instalacją urządzeń wentylacyjnych z odzyskiem ciepła. Jest to spory wydatek podczas budowy, za to podczas użytkowania domu, przynosi wiele korzyści: w pomieszczeniach jest zawsze świeże powietrze, ciepło powraca do wnętrza, a opłaty za ogrzewanie nie pustoszą kieszeni właściciela domu.

Tak więc dom energooszczędny projekt, choć generuje wyższe koszty budowy, opłaca się właścicielowi, opłaca się środowisku przyrodniczemu, opłaca się ludzkości.